Archiv

 


informace   2010


Použito z měsíčníku Život Úval  10/2010

 

Bylo by vhodné , aby se k tomu připojili i majitelé předzahrádek na Slovanech . Sekáni ve večerních hodinách a v neděli je neohleduplné vůči ostatním obyvatelům tohoto areálu.

Použito z měsíčníku Život Úval 8/2010

Použito z měsíčníku Život Úval 7/2010

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vážení vlastníci,

byli jsme kontaktováni výborem SVJ z domu č.1776 v souvislosti s bezpečností celého areálu Na Slovanech.

"V souvislosti s problémem vzrůstající kriminality na Nových Slovanech mě kontaktoval starosta Úval, p.Šťastný, s odvoláním na jeho odpověď na webových stránkách města (www.mestouvaly.cz - Ptáte se starosty - viz výtah níže ). V případě, že by někdo měl zájem se do řešení problému zapojit, ať ozve výboru SVJ." - výtah z e-mailu
Bylo by vhodné se do této problematiky zapojit a řešit to v rámci celého areálu. Pokud budete mít nějaké připomínky dejte na vědomí výboru co nejdříve.

                                                                                                                         Děkujeme výbor SVJ

Ptáte se starosty

05.03.2010 |  Magda Hakenová

bezpečnost v Úvalech

Dobrý den pane starosto,děkuji za odpověď. Ráda bych ale slyšela konkrétní vyjádření, jak bude město postupovat v případě evidentně perfektně organizovaných "vykrádaček" na Nových Slovanech? A pravděpodobně v celých Úvalech?Tento problém je jasně nevyřešený od počátku obydlení naší zástavby. Může nám někdo pomoci, nebo jak to máme za své daně řešit. Koho se můžeme dovolat? Státní policie? Nedělějme si iluze - bez intervence města nemáme šanci. vlastně: co domobrana(reakce na vaší perličku)? A k vašim studiím a přednáškám - relativně si troufám říci, že je znám, i když nemohu být účastnicí z časových důvodů a proto se na vás také obracím a diskutuji nicméně teorie je jedna věc a praxe druhá a já konkrétně řeším v tuto chvíli onu praktickou část. Přeji pohodový víkend.

06.03.2010 | Odpověď starosty:

Re: bezpečnost v Úvalech

Dobrý den. Souhlasím, je potřeba přestat teoretizovat. Řešení samozřejmě existuje. Vycházejme z následujících skutečností: Na Policii ČR lze spoléhat jen částečně, a to spíše v případě, že bude zatažena do určitého komplexního systému ochrany (nazývejme jej dále "KOS"). Na městskou policii lze spoléhat také jen částečně, neboť případné hlídky také nemohou být na nových Slovanech v každém okamžiku - a organizované skupiny zlodějů jsou zatraceně rychlé. Nicméně - propojení městské policie s kamerovým systémem by bylo rozhodně účinnější. KOS, aby byl absolutně účinný, musí ale obsahovat i složku vzájemné občanské svépomoci (prosím, nepoužívejme výraz domobrana). Ujišťuji Vás, že pokud se budou občané spoléhat pouze na to, že je někdo stoprocentně ochrání, pokud se budou lidé starat pouze o to, co se děje před jejich domem a bezprostředně za jejich plotem, krádeže a další trestná činnost neskončí. Samotné "město", ani samotná Policie věc nevyřeší. Budu ale ještě konkrétnější: Domnívám se, že právě nové Slovany jsou ideálním prostředím nejen pro zloděje, ale i pro zavedení konkrétního KOS. Osobně jsem měl možnost prozkoumat takový systém v zahraničí a nevidím důvodu, proč by se právě na Slovanech nemohl vytvořit určitý pilotní projekt KOS. Velmi rád bych se i osobně této přípravy zúčastnil, podmínkou však je určitá aktivita ze strany občanů. Nevidím to tak černě, před dvěma dny jsem tam byl na setkání s obyvateli jednoho z domů a vím, že tam žijí aktivní lidé. Takže - shrnuto: Nabízím osobní pomoc při vzniku systému, který by vedl ke snížení nápadu trestné činnosti v oblasti nových Slovan. Podmínkou však je, aby se dalo dohromady v prvé fázi alespoň 20 osob z různých částí zejména spodních partiií výstavby, kde je situace, pravděpodobně, nejhorší. Pokud se najdou, ustanovíme pracovní skupinu, cíle a prostředky k jejich dosažení. Píšete, že bez intervence města nemáte šanci. Berte to tedy tak, že vám tuto šanci nabízím. S pozdravem - MUDr. Jan Sťastný, starosta města

04.03.2010 | Magda Hakenová

bezpečnost v Úvalech?

Dobrý den pane Starosto, měla bych velice zásadní otázku: jak se mám v tomto městě cítit bezpečně, když se nám den co den rozkrádá majetek doslovně pod rukama? Konkrétně v lokalitě Nové Slovany neznám souseda, kterému by denně nevykradl někdo auto, nebo jej rovnou velice dobře organizovaní zločinci rovnou nezcizili! Za poslední týden je to tolik sousedů, že mi na to nestačí prsty na rukou. Do Úval jsem se přistěhovala před dvěma lety a jsem si vědoma rozvojové fáze..ale proboha BEZPEČNOST MĚSTA JE PRIORITNÍ!! KDO bude přispívat městu do rozpočtu, když nezůstane za chvíli jen u majetku a dojde i na osobní kontakt s těmito živly? Jak mám chodit ráno za tmy do práce beze strachu - to alespoň jezdí autobusy - ale večer velice nepravidelně a bohužel ne každý ovlivní možnost načasování návratu z práce na čas a autobus?Kolikrát musím jít sama, nemám možnost odvozu ani doprovodu a to co občas po cestě potkávám to je síla. Pak dojdu na Slovany, kde nesvítí světlo, pohybují se divné elementy. Zajímavé je, že přes den vidím tolik policejních hlídek, až si říkám, že mají manévry. A večer, ve večerních hodinách? Po 20h když jdu z vlaku jsem viděla projíždět po náměstí hlídku asi tak pětkrát. Považuji to opravdu za zásadní problém! K čemu nám budou vody, kanalizace, školky a jiné "priority", když chodím po Úvalech se strachem, co zase ráno objevíme - nebo spíš neobjevíme na parkovišti, koho zase uvidím šmírovat pod okny s baterkou, kdo se za mnou táhne celou cestu od nádraží. Mám pořád nosit železnou tyč, kasr a když musím v noci vyvenčit psy, otevírat okno a rozhlédnout se, zda zrovna nějaký element nevykrádá naše auto, abych ho nerušila při práci? Co VY na to?Můj poslední dialog s Vámi vyjadřoval podporu, bohužel v tuto chvíli ji nemohu vyjádřit - cítím se v tomto městě - ano v tomto - necítím jej jako svoje - nebezpečně a je to pro mě zásadní důvod k odstěhování. Paradoxně, tak nebezpečně jako tady jsem se necítila ani v Praze - Libni..a v tom já děti vychovávat nechci.A ještě jedna věc: nedivte se, že zde není kulturní život - kde není bezpečno, společnost se nedruží. Jinak Vám přeji hodně zdaru v nelehké práci revitalizace Úval.

05.03.2010 | Odpověď starosty:

Re: bezpečnost v Úvalech?

Dobrý den, paní Hakenová. Opravdu nelžu, když řeknu, že mi mluvíte z duše. Již v minulém volebním období, kdy jsem se nečekaně prefenčními hlasy dostal do zastupitelstva (v Úvalech jsem od roku 2000) jsem si nebezpečí, které popisujete jasně uvědomoval a prosadil jsem vznik Výboru pro prevenci kriminality při zastupitelstvu města, který zpracoval docela zajímavé materiály, které však tehdejší zastupitelstvo, ve kterém byla drtivá většina tak "nezávislých" zastupitelů bralo na lehkou váhu. Tyto materiály jsou vyvěšeny na našich stránkách www.odsuvaly.cz, můžete si je prohlédnout. Osobně jsem byl v minulosti i členem Rebublikového výboru pro prevenci kriminality při vládě, a domnívám se, že mám o těchto věcech povědomí. Současné vedení města se soustředilo jak na primární, tak na sekundární prevenci kriminality. V rámci primární prevence organizujeme například "bezpečnou sobotu", která se zejména loni perfektně vydařila, v rámci sekundární prevence jsme do detailu připravili vznik městské policie, což však zastupitelstvo smetlo ze stolu s tím, že se jedná o drahou věc a kriminalita je v Úvalech malá. Já osobně se domnívám, že jsou Úvaly značně ohroženy a napsal jsem o tom řadu pojednání, zorganizoval již tři konference o prevenci kriminality, které se konaly v DPS a podobně. Příčin ohrožení je více, váš dotaz mne inspiruje, abych zveřejnil svou přednášku, kterou jsem na jedné z konferencí prezentoval a která je přesně a jasně definuje. Na závěr malou perličku: asi před 4 měsíci se zloději vloupali do mého nově postaveného domu a bylo tam skutečně co ukrást. Vzhledem k tomu, že byl dům napojen na pult centralizované ochrany museli utéci tak rychle, že na místě zanechali své auto plné nejen "zlodějského náčiní", ale i jejich občanských průkazů a mobilů. Vím, že ne každý příběh má tento šťastný konec. Prevence kriminality je a vždy bude naší prioritou, opravdu však nezáleží jen na vedení města, aby se daná věc prosadila ... S pozdravem MUDr. Jan Šťastný, starosta města.

 


informace   2009


 

Výběr z měsíčníku Život Úval 12/2009

 


informace   2008


  • Od 1.ledna 2009 nabyla účinnost novela zákona o dani z nemovitosti - více

Není třeba podávat nová přiznání, změna bude v částce kterou budeme platit.Složenka od Finančního úřadu přijde během května.


           SATELIT   

3/4 souhlasem byl schválen a většina vlastníků byla pro ASTRA 23,5 . 

Satelit  instalován od 5.11.08 a je funkční, zájemci se už mohou připojit.

Není třeba pořizovat setobox pro příjem digitálního vysílání, ale satelitní přijímač.  Více informací o programech najdete na stránkách www.parabola.cz , kde jsou všechny programy (kodované i volné) pro CS-Link. Lze použít karty TRADE A TECHNOLOGY www.t-t.cz  nebo GITAL  www.gital.cz  je to jen na Vašem výběru.Aktivační poplatek na dobu neomezenou je cca 1900,- vč. DPH, v případě dalších programů je měsíční poplatek od 200,- vč.DPH.

S případnými dotazy se obracejte  na místopředsedu byt č.15 vchod B.

Doporučený typ satelitního přijímače  

     Homecast S3000CR                    Cena 2.490,-Kč

 Satelitní přijímač s vestavěným dekodérem Cryptoworks (např.pro skylink-české vysílání ze satelitu)Přehledné menu v češtině, jednoduchá obsluha, časovač (8 pozic); dětský zámek; sleep timer – pro automatické vypnutí po zvoleném čase; seznamy oblíbených kanálů; EPG – elektronický programový průvodce; teletext. Připojení : RF modulátor, 2x SCART

Informace:

při registraci karet pro příjem satelitních programů musíte doložit , že platíte koncesionářské poplatky, které se platí dle místa trvalého bydliště !!! jinak Vám nebude karta aktivována a bude zablokována !!! Upozorňuji na to z předstihem, aby jste s tím neměli nepříjemnosti.


Upozornění pro vlastníky garážového stání  !!!

V objektech  garáží domu 1742 a 1743 došlo k neoprávněnému vniknutí cizích osob. Bylo poničeno několik zaparkovaných aut a motorek a odcizení dálkového ovládání pro vjezdová vrata.

Žádám všechny majitele garážových stání aby dbali níže uvedených pokynů !!

Doporučené pokyny pro majitele garážových stání a případná  možnost zabezpečení celého objektu přes PCO

 Vážení vlastníci, do doby dořešení zabezpečení garáží Vás žádáme o dodržování doporučených pokynu , abychom zamezili případnému vniknutí cizích osob do prostoru garážových stání.

-         Zvýšená opatrnost při vjezdu a výjezdu z garáží hlavně ve večerních a nočních hodinách

-         Zamykat boční dveře při odchodu z garáží blíže ke vchodu B

-         Zavírat vrata při vjezdu i odjezdu z garáží ( platí nejvíce pro majitele parkovacích stání vzadu v garážích )

-         Nenechávat dálkové ovladače v autech ani přes den

-         V případě výpadku elektrického ovládání vrat , pokud to bude jen trochu možné neotevírat ručně, neb vrata zůstanou otevřena po celou dobu než je správce zavře nebo než opět bude zapnuta elektrika ( v tomto případě je možné mimořádně parkovat ve vjezdu do garáží , ale tak, aby byla volná jedna strana na průjezd  )

Abychom předešli případným nezvaným hostům, bude nutné ještě další zabezpečení garáží. Pravděpodobně se budou vlastníci garáží podílet poměrnou částkou na instalaci zabezpečení a část se zaplatí z fondu oprav.

( nabídka k realizaci kamerového systému je, ale schvalovat se bude případně na shromáždění vlastníků-leden)

V úvahu připadají buď  Elektronické Zabezpečovací Systémy /EZS/ ( buď bezdrátové nebo by se to zapojilo na stávající rozvody EZS v domě ) nebo kamerovým systémem popřípadě spojit s tím i zabezpečení celého objektu , aby nedocházelo případně k nezvaným návštěvám v bytech a napojit se na PCO / Pult centralizované ochrany/ - PCO je i pro ostatní vlastníky na uvážení, kteří mají venkovní stání. Finanční rozpočet všech výše uvedených se zpracovává , ale hrubý odhad je cca od 10 000,- - 30 000,- na celý objekt domu , pokud by byla PCO tak se platí měsíční paušál+výjezdy,  záleží na výběru hlídací firmy a  zabezpečení. Zatím jsme ve fázi hledání vhodné firmy na optimálního zabezpečení jak garážového stání tak i možnost elektronického zabezpečení celého objektu domu. Máte-li  nějaké návrhy , budeme rádi pokud se aktivně zapojíte jde o ochranu majetku nás všech.

                                                                                                           Děkujeme Výbor společenství 


Garáže

Vlhkost v garážích je způsobená kondenzací vlhkosti, která se drží v omítce ve stěnách.Je to způsobeno nedostatečným odvětráváním v konstrukcích příslušných kójí, kde neproudí tolik vzduchu. Dle vyjádření stavitele jsou možné dvě alternativy :

1 -  každoroční ošetření protiplísňovým nátěrem je nutností

2 -  odvětrávání větráky, aby se pokryla celá plocha kójí; bylo zadáno projektantovi, s tím, že instalace větráků jde na náklady Byty Slovany . Větráky by se spouštěly přes den v určených časových intervalech, ale zvýší se spotřeba elektrické energie ve společných prostorech. Je to zatím ve fázi jednání.

  •   Byla umístěna značka ke vjezdu do garáží.

  • Zákaz stání se netýká vlastníků bytových jednotek našeho domu, pro které je udělena vyjímka výborem společenství. Parkujte tak, aby jste neomezili ostatní ve výjezdu a vjezdu do garáží.

  • písemným souhlasem všech vlastníků je možnost ukládání kol do prostoru kočárkárny, připomínám jen povinnost udržování pořádku, bude průběžně kontrolováno

 

   Žádáme majitele psů ,aby dodržovali své povinnosti. Nebude-li  provedena náprava, lze řešit výborem Společenství, v krajním případě přes Městský úřad Úvaly, který může uložit pořádkovou pokutu.

Výňatek z povinností držitele psa vydanou Městským úřadem Úvaly

...........Držitel psa má právo psa nejen vlastnit a nakládat  s ním, ale i povinnosti vymezené především Občanským zákoníkem, předpisy o chovu a držení psů a obecně závaznými vyhláškami obce. Držitel psa je povinen zajistit, aby pes nad míru přiměřenou místním poměrům neobtěžoval sousedy prachem, hlukem ( soustavným štěkáním, vytím a jinými psími projevy), pachy a výkaly........Na veřejných prostranstvích je vlastník povinen vodit psa na vodítku, zamezit jeho volnému pobíhání tam, kde by mohlo dojít k ohrožení zdraví či porušení hygienických předpisů. Povinností vlastníka je i odstranit psem způsobenou nečistotu - exkrementy...........

nápad na možné řešení se štěkáním psů  

 

    Informace pro majitele venkovního stání :

    Na základě neustálého parkování cizích aut na vyhrazených stáních vlastníků , dávám na vědomí výňatek ze zákona o provozu na pozemních komunikacích. Pokud nebude možná domluva, jde použít níže citované :

Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích

§ 27

     (1) Řidič nesmí zastavit a stát

o) na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno; to neplatí, jde-li o zastavení a stání,které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno

 (6) O odstranění vozidla, které neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti, rozhodne policista nebo strážník obecní policie; vozidlo se odstraní na náklad jeho provozovatele.